melankoli 1 Albrecht Dürer

 

melankoli 1 albrecht dürer

Melankoli 1

Albrecht Dürer (21 Mayıs 1471 – 6 Nisan 1528) tarihleri arasında yaşamış Alman ressam,

Sanat Tarihindeki En Ünlü Melankoli Tasviri 1514 Tarihli Albert Dürer’in gravürüdür. Gizemli ve Karanlık bir Evrensel bir başyapıttır.
Gravürün merkezindeki kanatlı figür, Erwin Panofsky’e göre Annesinin ölümü ile Avrupa’daki yoksulluk, dinsel baskılar ve savaş ortamından bunalan ruhunu yansıtan Dürer’ dir aslında…

Yüzü karanlıkta, başını yumruğuna dayamıştır. Etrafındaki yaratıcılık ve Simya sembollerine uygun biçimde, simyanın ilk basamağındaki siyah madde gibi karanlık kasvetli bir ruh halindedir. Kaftanı ve saçları darmadağınık Figürün kucağında henüz açılmamış bilginin sembolü kapalı bir kitap ve bilgeliğin sembollerinden pergel, belinde gücün sembolü anahtar, zenginliğin sembolü para kesesi vardır. Zamanın, Ölçünün, Zenginliğin Tanrı’ sı Satürn gözükür.
Figürün önünde oturduğu kapısız, penceresiz yapının duvarında suskun çan, kum saati ve terazi yine Satürn sembollerindendir. Hepsi donmuş durmuş bu sembollerin yanında gizemli sayı dörtgeninde soldan sağa, yukarıdan aşağıya sayılarının toplamı 34’dür.
34 sayısının anlamı tam olarak henüz çözülememiş olsa da, simya ve majinin Rönesans döneminde Evreni anlamaya dair kabül edilir yöntemlerden biri olduğu bilinmektedir.

Etrafa dağıtılmış cetvel, kerpeten, çekiç ve teknik aletler ile birlikte bir değirmen taşı üzerinde sağlıklı bir çocuk figürü ve Bilgelerin arkadaşı uyuklayan köpek figürü ile, “Melankolia” yazısını taşıyan yarasa gravürün diğer figürleridir.
Çocuk figürünün Melek, yarasa figürünün de başka bir varlık olup olmadığı hala tartışmalıdır. Nesneler durgunluğun yaratıcılığa dönüşebileceğine dair göndermedir.
Figürler ile arkadaki manzara arasında 7 basamaklı merdiven vardır. Merdiven Ruhların gökyüzüne çıkış sembollerindendir. Dürer’ in güçlü mistik inancı bu sembol ile gravürde belirgindir. Merkezdeki Figürün ayaklarının dibindeki ışıklı küre mistik sembollerdendir.
Arka planda bir kuyrukluyıldız ve gökkuşağı vardır. Kuyrukluyıldız ın Komet Kuyrukluyıldızı olduğu düşünülmektedir. O dönemde Komet ‘in felaket getireceği düşünülmüş ve korku uyandırmıştır.
Buna rağmen bir açıklamada, bu gravür ile yakın tarihlerde yayımlanan,
Agrippa von Nettesheim’ in okült felsefe eseri ‘De Occulta Philosophia’ da Melankolinin bedensel nedenleri arasına ak safra da eklenmiş ve
Melankoli türleri üçe çıkmıştır.
Melankolinin üç türüne de rastlanır. Kuyrukluyıldız, Gökkuşağı Kurtuluş, Merdiven İlahi olana Yükseliş, Işıklı Küre inanç ve ışık sembolleridir.

Bu gravürde durgun siyah maddeden, ilahi olana, taştan felsefe taşına veya kurtuluşa, gölgeden, gölgede kalandan, zenginliğe, çabadan, amaç için mücadeleden sonra alınan hediyeye dönüşüm vardır. Gravürde bekleyen bir enerji vardır, canlanmaya dönüşüme hazırdır.

sihirli kare

Albrecht Dürer… Melencolia_I_(detay)

(detay: sihirli kare), 2. sıra “9 sıra ile” 3, “5 ile başlar”; üst üste son sizi 1514 yıl görebilirsiniz

Magic Square” yada “Sihirli Kare” olarak adlandırılan bu karedeki sayıları yatayda yada dikeyde topladığınızda herzaman 34 sayısını vermesidir. Hatta çapraz hizada toplama yaptığınızda, sadece köşelerdeki 4 sayıyı topladığınızda, yada merkezdeki 2×2 kareyi seçtiğinizde bile toplamları herzaman 34 sayısını vermektedir..

Bunlara ek olarakda eserin tamamlandığı tarihin yanyana duran karelerde bulunmasıda ilginçliği arttırmaktadır. (15/14)

16     3     2    13
5    10    11     8
9     6     7    12
4    15    14     11 Comment

  1. müthiş… birde dostlarım dan brown’un kayıp sembolünü okuyun o zaman göreceksiniz daha neler varmış :D

Belirlilik

Belirsizliğin getirdiği Mutluluktansa, Belirliliğin getirdiği Mutsuzluğu tercih ederim.....~SENDEKİ BEN~
sen yürürsen bende kalır adımların
azıcık gülüşün bendeçoğalır çoğalır
ben sana gök oldu:yıldırımların bende düşer,dehşeti bende kalır

ben sesinin kovalayan yankısıyım
nasıl uzak kalabilirsin benden
aşk yaranın ayrılmaz yakasıyım
farkım yok seni izleyen gölgenden

sen isdediğin kadar benden kaç
içinde seni gözleyen“BEN“bin var
birlikte oynarız her gün saklambaç
ben yorulursam gölgem seni yakalar!…

Pınar Pehlivan isteği ile Eklenmiştir.

BRECHT

♥ Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır. Bugün yarına dünle beslenerek yol alır. "Bertolt Brecht "
http://www.soyutcizgi.com/wp-admin/widgets.php


 

 

♥ Sık ve çok gülmek; zeki insanların saygısını ve çocukların sevgisini, şefkatini kazanmak; dürüst eleştirilerin taktirine layık olmak ve yanlış arkadaşların ihanetlerine katlanabilmek; güzelliği taktir edebilmek, başkalarındaki "en iyiyi bulabilmek"; sağlık ""Ralph Waldo Emerson""TAKVIM

Mart 2011
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
    Nis »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031