Esma-ül Hüsna Nasıl Okunmalı

esmaül hüsnaVe sen yine denendiğinde;

Ve yine kalbin daraldığında;

Ve yine bütün kapılar kapandığında;

Ve yine ne yapman gerektiğini bilmediğinde;

Uzun uzun düşün

Ve hatırla Yaradanın !

“Allah  c.c kuluna kafi değil mi?

(zümer36)

Dua Allah’a karşı insanoğlunun acizliğini itiraf ettiği bir yakarış, yalvarma şeklidir….

Allah’a karşı edilecek en makbul ve en güzel dua onu tanıyarak edilen duadır. Allah’ı tanımak ise onun sıfatlarını bilmekten geçer.

İşte Esma-ül hünsa yada Esma-i Hüsna bu aşamada imdadımıza yetişiyor


Allah’ın 99 ismi ve her ismin bir anlamı vardır.. Derdimize göre, isteklerimize göre bu isimleri zikretmek gerekiyor, ancak burada çok önemli bir husus vardır, bu isimleri kuru kuruya, yada belli bir sayıya bağlayarak okumak doğru değildir

Bir çok kişi kulaktan dolma bilgilerle belli bir sayıyı isimlerin başına koyarak anlamını bile bilmeden okur da durur örneğin ( – günde 214 defa “ Ya Bari” diyen kimse işinde başarılı olur… gibi ) sonrasında dualarım kabul olmadı der…kabul olması için gerekeni ne istediğini bilmeden ezbere yapmıştır da ondan!!

Ayrıca Kur’an-ı Kerim’de sayı belirtilmemiştir.. bu sayılar zamanında bazı tecrübeler sonucu yada çıkartılan bir takım tablolar ile belirlenmiştir ki çok ta önemi yoktur..

Peki ne yapmalı ? nasıl okumalı?

Öncellikle  her  şeyde olduğu gibi İnanç, inanmak, kalpten inanmak en önemli unsurdur… 99 ismin anlamını bilmek  kavramak ve ihtiyaca göre bu isimleri yürekten zikretmek gerekir.

Her ismin bir anlamı vardır, zorluklarla karşılaşan, çok borcu olan kişi “Ya Kerim”,”Ya Latif”, “Ya Vasi” gibi isimleri tek tek yada karışık olarak okuyabilir, belli bir sayıya bağlı kalmadan içinizden geldiği kadar okuyabildiğiniz kadar okuyun.. tabii inanarak ve kalpten okuyarak !

örnek, hasta şifa arayan bir kişi “Ya Şafi” diyerek duasına başlarsa.- Ya Şafi bana sağlık sıhhat nasip et…Allah’ın şifa vereceğine gönülden inanmış demektir… Ya Şafi, Ya Şafi… diyerek her fırsatta zikretmek lazım..

Bu arada derde göre doğru ismi de zikretmek önemli, çok borcu olan bir kişi Ya Şafi vs değilde mesela “Ya Kerim”, “Ya Latif” gibi isimleri, sınavda başarılı olmak isteyen bir öğrenci ise “Ya Alim” isimlerini okuyarak derdine çare bulabilir.

Bu isimleri sürekli her fırsatta okuyunuz, yolda yürürken, arabada, evde otururken her fırsatta okuyunuz, tabii bir sayı koyarak değil okuyabildiğiniz kadar okuyunuz… okuyunuz ki faydasını görünüz…

Düşünce gücü, evrene iyi düşünceler salın iyi düşünün iyi olsun diye ortaya çıkarılan evrenin gücü..  aslında Esma-ül Hüsna dan , duadan yakarıştan  esinlenerek farklı boyuttan sesleniştir..

evet iyi düşünmek yapılan her işe inanmak ve olumsuzluğa yer vermeden kuşku duymadan inanmak, şartlara  bağlamadan, nereden nasıl gelecek diye düşünmeden

sadece kalpten inanmak, yalvarmak  işte çözüme giden anahtar Esma-ül Hüsna……..

soyutçizgi


Belirlilik

Belirsizliğin getirdiği Mutluluktansa, Belirliliğin getirdiği Mutsuzluğu tercih ederim.....~SENDEKİ BEN~
sen yürürsen bende kalır adımların
azıcık gülüşün bendeçoğalır çoğalır
ben sana gök oldu:yıldırımların bende düşer,dehşeti bende kalır

ben sesinin kovalayan yankısıyım
nasıl uzak kalabilirsin benden
aşk yaranın ayrılmaz yakasıyım
farkım yok seni izleyen gölgenden

sen isdediğin kadar benden kaç
içinde seni gözleyen“BEN“bin var
birlikte oynarız her gün saklambaç
ben yorulursam gölgem seni yakalar!…

Pınar Pehlivan isteği ile Eklenmiştir.

BRECHT

♥ Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır. Bugün yarına dünle beslenerek yol alır. "Bertolt Brecht "
http://www.soyutcizgi.com/wp-admin/widgets.php


 

 

♥ Sık ve çok gülmek; zeki insanların saygısını ve çocukların sevgisini, şefkatini kazanmak; dürüst eleştirilerin taktirine layık olmak ve yanlış arkadaşların ihanetlerine katlanabilmek; güzelliği taktir edebilmek, başkalarındaki "en iyiyi bulabilmek"; sağlık ""Ralph Waldo Emerson""TAKVIM

Haziran 2011
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« May   Tem »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930